Mindent a kutyákról

Mindent amit a kutyákról tudni akarsz. Itt megtalálod! Legyen ez nevelés, tanítás, vagy bármi más


Szia, a barátod vagyok!

Ezt a „vigyorgó” kifejezést sok ember félreérti: azt hiszik a kutya támadó, holott ez a „vigyor” az ember mosolygásának a megfelelője. A kutya így köszönti az ismerősöket, vagy így jelzi engedelmességét, ha leszidják. Furcsa, de ezek a „vigyorok” rendszerint csak embereknek szólnak. A hajlam rá valószínűleg öröklődő, és ez a viselkedés csak családi környezetben tartott kutyára jellemző.


Az egészséges fogakért élvezetesen

A csontok és egyéb rágni valók órákig lekötik a kutyát, és nem csak örömöt szereznek, hanem az állkapcsát is tornáztatják. A nyers marhabőr műcsont gyakran túl kemény és rágós, nem elég élvezetes. Ha az egyik végét vízbe áztatjuk, kissé megpuhul, ízletesebbé és rághatóbbá válik. Rendszeresen adjunk a kutyának mindenfélét, amit rághat, hogy békén hagyja a szőnyegeket, bútorokat, és mind azt ami nem igazán rágni való.  


Szeretek rágcsálni

A gazdik sokszor azt hiszik, csak a kölyökkutyáknak kell rágni való, pedig az idősebb ebek is szeretnek rágcsálni. Kutyánk őseinek egész életükben maguknak kellet feldolgozniuk a zsákmányt, és kedvencünkben megmarad ez az ösztönös igény, míg csak él. Fokozottan áll ez az apró vadat apportírozó vadászkutyákra. Például a labradorokra, ezek a többieknél is lelkesebb rágcsálók.


Gyorsabban, gyorsabban

A kutyák általában azért húzzák pórázon a gazdit, mert még akkor is lassúnak tartják, amikor már szalad. A kutya gyorsabban akar haladni. Belefeszül a nyakörvbe, abban a hiszemben, hogy így gyorsíthat. Sikernek könyveli el, ha a gazdi enged, és még erősebben húz.


Játszani jó!

A játékszerek jó zsákmány helyettesítők: lehet kutatni utánuk a magas fűben, lehet kergetni, megküzdeni értük. Sok kutya elássa a játékszerét, hogy aztán másnap biztosan megtalálja.


Ez az enyém!

Hiába kap mindennap elég ennivalót, sok kutya véd minden becses eleséget, legyen az csont, műcsont, táljában maradt étel, vagy jutalomfalat.

A kisajátításra való törekvés gyakran már az alomban felfedezhető amikor a kölyköknek egymás között meg kell küzdeniük egymás a több tejet adó emlőért és a finom falatok megszerzéséért, vagy megtartásáért.

Hogy ne kapjon a gazdi keze felé, mag kell tanulnia, hogy az ember keze ad nem elvesz. Ha ezt korán megtanulja, nem akar minket távol tartani attól, amije van.


Raktározás szűkösebb időkre

A vadonban nem mindig bőséges az élelem, de az is megesik, hogy több van mint amennyit egyszerre el lehet fogyasztani. A fölösleget gondosan raktározni kell szűkös időkre. Megjósolhatatlan élelmezési körülmények között célszerű az előre látás: a zsákmány maradékát el kell rejteni, el kell temetni, hogy majd ha kell, ki lehessen ásni és el lehessen fogyasztani. A kutya emésztési rendszere rendkívül hatékony, a gyomrában olyan enzimek működnek, hogy a rothadó-bomló csonttól, hústól kutya baja sem lesz.


Hová is tegyem?

A kutya jobban szereti titokban eltemetni kincseit. Ha megzavarják, legtöbbször inkább fogja a csontot, vagy amit éppen birtokol, és viszi elkaparni máshová.

Az étel elrejtésének vágya nagyon mélyről jövő késztetés. Ha körös-körül nincs semmi, ami ásható, csak az udvar köve vagy éppen a szőnyeg, akkor is körbe lökdösi orrával a csontot, mintha földet hányna rá.

Ételmaradék vagy csont helyett jó elásni való a műcsont vagy a játék is.


Védj meg!

Sok kutya szereti, ha a pihenőhelyén van valami a feje fölött, ami oltalmazza. Ezért szeretnek ágy és asztal alá, kanapé mögé húzódni. Ez arra vezethető vissza, hogy őseik veszélyben vacokba húzódtak és kölykeiket odúkban nevelték.


Hőszabályozás

A kutya nem képes bőre pólusain át izzadni (kivéve némiképp a lábán). Ehelyett úgy hűti magát, hogy hosszan kilógó nyelvvel liheg (mintha legyezne). Hűti az is, ahogy nyelvének felületi vérerei kitágulnak, amitől nem csak szép rózsaszínű lesz a nyelve, de több nedvességet is párologtat el.

Minél hosszabban lóg ki a kutya nyelve, annál nagyobb melege van.

A stressz okozta lihegés gyorsabb, szaporább, egy-egy levegővétel rövidebb ideig tart, és nyelvét nem nyújtja ki annyira, mint amikor csak melege van.


Finom meleg

Zimankós időben a télikert a legalkalmasabb hely egy kis napsütés begyűjtésére. A túl nagy hideg sem jobb mint a túl nagy meleg. Rengeteg energia szükséges a kellő test hőmérséklet fenntartásához. Télen a legjobb stratégia egy lehetőleg meleg búvóhelyet találni. A kutyák láthatóan szeretnek napozni, de akár csak az ember napszúrást kaphatnak, fájdalmasan leéghetnek, különösen ha vékony, rövid és fehér szőrük van.


Az új generáció

A kutyákban rendkívül erős a párzás és szaporodás – génjei öntudatlan továbbadásának – ösztöne. Ha nincsenek ivartalanítva, akkor a szukák és a kanok is elkövetnek mindent, hogy a megfelelő időben eljussanak egymáshoz. A szukák évente kétszer tüzelnek, és ilyenkor éppúgy nem ismernek akadályt, akár csak a kanok: kölyköket akarnak. Ez az egyik oka annak, hogy sokkal több a kutya, mint amennyit az emberek be akarnak és tudnak fogadni. A családi kutyák ivartalanítása nem csak arra jó, hogy ne szaporítsák a sehol sem kívánatos állatok számát. Elejét veszi a párzási vágy kényszeréből adódó számos nehezen kezelhető, kellemetlen jelenségnek.


Mindent megteszek

A kan kutyát nagyon nehéz féken tartani., ha tüzelő szuka van a környéken. Mindennél fontosabb számára, hogy eljusson hozzá. Ilyenkor testi épségét sem félti, annyira hajtja az ösztön. Ha mégse tud kiszökni tehetetlenségtől annyira elkeseredik, hogy gyakran nem is eszik, szüntelenül fe-le járkál és nyüszít.

Az ivartalanítás megoldhatja a problémát, megszünteti a feszültségét és a kiszökéseket is. Persze, csak ha ezekre nincs más oka, például az unalom.


Mikor..?...

A szuka tüzelésének idején voltaképp egy héten át fogamzóképes. Ez alatt az idő alatt épp úgy megpróbál mindent elkövetni azért, hogy pározhasson, mint a kan. Csak a tüzelés végeztével lehet ivartalanítani, a műtét után sem elszökni, sem párosodni nem akar többé, és elejét vesszük a nem kívánt kölyökáldásnak.


Oda kell jutnom

Kis termetű kutyák számára rendszerint könnyebb kibújni valami alatt, mint átmászni felette. A kan kutyák öt (!) kilométernyi távolságból megérzi a tüzelő kutya feromonjainak (nemi csalogató anyagainak) szagát, nem csoda, hogy számos kérő gyülekezik ilyenkor körülötte.


Már nincs messze

Ha nem talál a környezetében tüzelő szukát, a kan messzire elcsatangol, hogy felhajtson egyet,. Számos kutya fizet ezért az életével. Elvész, kutyamenhelyre, vagy a sintértelepre kerül, vagy egyszerűen elpusztul, elpusztítják. Legjobb esetben küldetése végeztével csontig fogyva, sebes tappanccsal, tépetten, csatakosan kerül elő.


Győzzön a jobbik

A közös territóriumon élő kan kutyák között nagy a versengés. Mindegyik maga győzelmét reméli, és ezzel együtt azt, hogy utána ő párosodhat a kapható szukákkal. Már jóval azelőtt, hogy szemtől szemben találkoznának, szagüzenetek révén szerez tudomást riválisairól. Cserébe ő is otthagyja a szagát, és bízik benne: ez ráébreszti a vetélytársakat, hogy ő a legnagyobb és legerősebb kutya széles e határban.


Korán kezdik

Már serdülőkorukban, amikor még csak hat-hét hónaposak a kan kutyák közt komollyá válik a versengés a párzára való jogért.

A fiatal „kamasz” kutyák nemi hormonszintje sokkal magasabb mint a felnőtt kanokért, ez az oka a fokozott versengési vágynak.


Utódnevelés

A szag erősen meghatározza az anyaállat magatartását és fontos szerepet játszik abban, hogy megismerje kölykeit.

A császármetszéssel született kölyköket az anyjuk néha visszautasítja, különösen akkor, ha már lemosdatva látja őket először, amikor magához tér az altatásból.

Ideges, gyanakvó anyaállatok akkor is visszautasíthatják kölykeiket, ha túl korán kerültek számára ismeretlen emberek kezébe, és nem érzi rajtuk a saját, jól ismert szagukat.


Megmosdatlak

Az anyaállat azért nyalogatja kölyke végbélnyílását, hogy székelésre ösztökélje. Amikor a kicsik túl fiatalok ahhoz, hogy ürítéskor elhagyják és nem piszkítsák össze a vackukat, anyjuk minden szoptatás után megteszi ezt, ürüléküket pedig lenyeli. Így tartja a vackot tisztán, ezzel előzi meg a fertőző betegségek kialakulását és csökkenti annak az esélyét, hogy az ólálkodó ragadozók a szag alapján megtalálják a kölyköket.


Első a biztonság

A kutyáknak sokféle stratégiájuk van az esetleges összeütközések megelőzésére:

  • ásítozás

  • a tekintet elfordítása

  • szájuk szélének nyalogatása

  • fejük elfordítása

  • padlószimatolgatás

  • felhívás játékra

  • leülés

  • leülés hátat fordítva

  • nagyon lassú odébb ballagás

  • a másik egyednek nem egyenesen, hanem nagy ívben való megközelítése, ami kevésbé tűnhet kihívásnak.






Weblap látogatottság számláló:

Mai: 11
Tegnapi: 9
Heti: 96
Havi: 332
Össz.: 442 079

Látogatottság növelés
Oldal: Értsük meg, mit mondd a kutyánk
Mindent a kutyákról - © 2008 - 2024 - kutyatipp.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »